DIY ugradbena Biblioteka od gotovih elemenata za Manje od 1200 kn

Ova biblioteka jedan je od DIY projekata uz koje dolaze pitanja poput “Ovo vam je stolara radio po mjeri?” i “Ovo mora da ste skupo…

Ova biblioteka jedan je od DIY projekata uz koje dolaze pitanja poput “Ovo vam je stolara radio po mjeri?” i “Ovo mora da ste skupo platili, zar ne?”, a ti na sve s guštom odgovaraš “Ne.” i nastaviš se diviti jednom od pravih statement komada u svom domu.

Iako je veliki gušt izraditi i nešto od nule, biblioteka nam je posebno draga jer je inspirirala mnoge, koji nemaju puno znanja u izradi namještaja i DIY uopće, da se uhvate posla i naprave si vlastitu ugradbenu biblioteku za desetinu cijene koju bi ih koštala biblioteka rađena kod stolara po mjeri. Jer ova će vas stvarno koštati manje od 1200 kn.

Ugradbena biblioteka do 1200 kn

U ovom ću postu zato detaljno opisati sve korake u izradi ove biblioteke, materijale kao i lako dostupne i povoljne elemente od kojih je biblioteka nastala ne bih li inspirirala i nekog od vas da ovih dana izradite biblioteku za svoje knjige, dekoracije, fotografije, slike, i ostale drage predmete koji vam trenutno stoje po komodama i stolićima, a u biblioteci bi dobili pravi display.

Za ovu biblioteku koristili smo:

  • 2x dvokrilna viseća kuhinjska elementa (širina 120 cm; visina 75 cm; dubina 31 cm)
  • 4x police za knjige (širina 60 cm; visina 180 cm; dubina 24 cm)
  • daska (dužina 240 cm; širina 31 cm; debljina 2 cm)
  • držači za police za knjige
  • spojnice za elemente 5 cm i 3 cm
  • nogice/zaštite za namještaj minimalne debljine

dodatno:

Ugradbena biblioteka do 1200 kn

Kako izraditi ugradbenu biblioteku za manje od 1200 kn?

S obzirom na to da su svi elementi kupovni pa ovu biblioteku zapravo više sastavljate neko izrađujete, ne trebate nikakve posebne vještine niti alate već shopping elemenata prave dimenzije te malo vremena i strpljenja dok se sve to posloži.

Kupnja elemenata za biblioteku

Prije svega, izmjerite širinu i visinu zida na koji planirate postaviti bibliotku.

Mjere elemenata koje smo koristili su više-manje standardni i odgovarali su dimenzijama našeg dnevnog boravka koji je visok 260 cm, no ovaj projekt se lako prilagodi i prostorijama drugih dimenzija tako što ćete kupiti niže/više kuhinjske elemente ili nižu/višu policu za knjige.

Primjerice, kupite li kuhinjski element visok 60 cm, biblioteka će odgovarati prostorijama visine 240 cm, dok ako kupite policu za knjige visoku 200, ovakva će se biblioteka uklopiti i u više prostorije. Isto tako, želite li biblioteku širu ili užu od 240 cm kolika je naša, jednostavno kupite manje ili više elemenata.

Što se visine biblioteke tiče, vodite računa kako će njena konačna visina biti nešto viša od samog zbroja visine kuhinjskog elementa i police zbog dodatne daske i nogica na dnu!

Ugradbena biblioteka do 1200 kn

Kuhinjski elementi koje smo koristili su iz IKEA Knoxhult kolekcije koju smo koristili i pri izradi naše super povoljne kuhinje. Kako se radi o kolekciji tzv. modularnih kutija, čija je mogućnost prilagodbe minimalna jer su elementi fiksnih dimenzija, ovi kuhinjski elementi jeftiniji su od bilo kojih koje smo našli na tržištu.

Odabrali smo dvokrilne elemente jer nam je odgovarala njihova visina od 75 cm kako bi biblioteka bila do stropa i tako dobila dojam ugradbene biblioteke. Osim toga, u ponudi je i jednokrilni element visine 60 cm. Naravno, možete koristiti i kuhinjske elemente drugih proizvođača, posebice ako vam dimenzije ovih visećih elemenata ne odgovaraju.

Ugradbena biblioteka do 1200 kn

Što se polica za knjige tiče, ovdje svakako možete kupiti bilo koju bijelu policu za knjige čije vam dimenzije odgovaraju jer je visina od 180 cm vrlo česta visina gotovih i povoljnih polica za knjige. Mi smo se i ovdje odlučili za IKEA proizvod, policu za knjige Gersby.

Kako sastaviti biblioteku?

Sad kad ste kupili potrebne elemente, vrijeme je za sastavljanje! Sve elemente sastavljate prema uputama proizvođača uz prva dva trika.

Prvi trik: Ako ne želite da vaša biblioteka izgleda kao set gotovih polica za knjige, poigrajte se postavljanjem polica na različite visine, stvarajući tako nejednake prostore za pohranu. Naše police za knjige nisu nudile tu mogućnost pa smo za police koje nismo postavili na predviđeno mjesto, koristili standarde držače za police (čavlić s plastičnom kapicom na kojoj stoji polica) koje možete kupiti u svim željezarama za par kuna.

Visinu na koju ćete postavljati police možete odrediti nasumično ili, kao ja, postaviti nekoliko polica na predviđeno mjesto, na njih postaviti knjige kako bi odredili visinu pa zatim ostatak polica staviti na veće ili manje razmake.

Ugradbena biblioteka do 1200 kn
Ugradbena biblioteka do 1200 kn

Drugi trik: S obzirom na to da se radi o zidnim kuhinjskim elementima koji inače vise, elementi nemaju nikakve nogice pa bi se vrata mogla teže otvarati u slučaju da su podovi neravni. Iz tog smo razloga s donje strane elementa zabili svojevrsne nogice za namještaj od svega 2 cm.

Imajte na umu da se ovdje zapravo ne radi o klasičnim nogicama za namještaj jer su one dosta više, već o plastičnim kapicama ili zaštitama za namještaj na čavliću koji se, primjerice, zabiju na noge od stola ili stolaca, a koje smo našli u željezari u pakiranju od 6 komada koje smo rasporedili ravnomjerno na cijelo dno biblioteke. Na ovaj način smo minimalno podigli biblioteku, a ipak zadržali efekt ugradbene biblioteke “od poda do stropa”.

Ugradbena biblioteka do 1200 kn

Nakon što su svi elementi sastavljeni, potrebno ih je postaviti na mjesto i međusobno spojiti. Kuhinjske elemente stavite uz zid na pod na željeno mjesto pa ih međusobno spojite spojnicama za namještaj. Spojnice kupujete ovisno o debljini dasaka elemenata koje spajate pa su tako, u našem slučaju, za spajanje kuhinjskih elemenata trebale spojnice za min 3 cm (2x debljina daske).

Na tako postavljene i spojene elemente stavite dasku kojom ćete pokriti elemente i tako sakriti spojeve elemenata i dodatno pospješiti dojam da se radi o biblioteci rađenoj po mjeri.

Ovaj korak nije nužan i kod njega svakako vodite brigu o visi prostorije jer, kako sam ranije napomenula, će ova daska dodatno povećati konačnu visinu biblioteke za debljinu daske (u našem slučaju 2 cm). Nakon ovog koraka, vrijeme je za treći trik!

Treći trik: Sastavljene police za knjige imaju cokl koji će uništiti efekt ugradbene police ako ih na kuhinjske elemente postavite na pravu stranu. Zato smo se mi odlučili police za knjige okrenuti naopako tako da je cokl došao na vrh do stropa. Osim što će za ugradbenu biblioteku biti logičnije da takav završetak bude na kraju biblioteke, a ne na sredini, na coklu ćete, ako želite, moći postaviti i rasvjetu kako ne biste morali bušiti zid.

Ako se odlučite za rasvjetu, dobra je ideja lampice ubušiti u cokl dok police za knjige još ne postavite na mjesto kako bi žice od lampica mogli međusobno spojiti i sakriti iza polica. Mi smo žice od 4 lampice spojili u jednu dugačku žicu i na tu jednu žicu dodali prekidač koji smo učvrstili na desni rub biblioteke gdje nam se na zidu nalazi utičnica u koju je žica ukopčana. Što se odabira rasvjete tiče, i ovdje smo ispali vrlo ekonomični.

Prva ideja nam je bila kupiti lampe za slike koje koštaju oko 200 ili više kn po komadu, no mučilo nas je što su lampe zlatne ili srebrne i dosta široke pa bi se previše isticale, ako bi uzeli 4 komada dok bi bilo što manje bilo dosta teško ravnomjerno rasporediti. Srećom, sasvim slučajno naišli smo na ove bijele lampice koje su nas koštale svega 60ak kuna po komadu i savršeno su se uklopile jer su znatno decentnije, a s obzirom na to da su namijenjene za vanjsku upotrebu, (one ukrasne lampe na fasadama kuća) bacaju svjetlo lijepo prema dolje, osvjetljavajući savršeno biblioteku.

Ugradbena biblioteka do 1200 kn
Ugradbena biblioteka do 1200 kn

Nakon što sve police postavite naopako na kuhinjske elemente, tako da leđa polica za knjige dođu ravno na leđa kuhinjskih elemenata, potrebno je spojnicama međusobno povezati police, te zatim police s kuhinjskim elementima. U našem slučaju, debljina daske kuhinjskog elementa i polica je jednaka pa smo za spajanje polica međusobno koristili iste spojnice kao i za međusobno spajanje kuhinjskih elemenata. Što se tiče spajanja polica i kuhinjskih elemenata međusobno, koristili smo nešto veće spojnice koje odgovaraju spajanju debljine 5 cm (debljina daske od police, daske od kuhinjskog elementa i daske stavljena između.)

Ugradbena biblioteka do 1200 kn

Naša biblioteka je doslovno jedva stala (čak smo morali i malo brusiti strop) jer je strop nejednak i tako visina prostorije nije na svim mjestima jednaka. Iz tog razloga, pošto nije bilo apsolutno nikakve mogućnosti da se pomakne, nismo je bušili u zid, no vama svakako preporučam da biblioteku barem na desnom i lijevom kraju učvrstite za zid kako ne bi bilo opasnosti od urušavanja.

I za kraj, ako želite, biblioteku možete dodatno “urediti” dizajnerskim ručkicama za namještaj koje možete izraditi za svega par kuna uz ovaj brzi tutorial.

Ugradbena biblioteka do 1200 kn
Ugradbena biblioteka do 1200 kn

Ovaj post nije sponzoriran niti je IKEA na bilo ikoji način pomogla u ovom projektu.

Similar Posts