|

Preuređenje dječje sobe za svaki budžet

Kad smo prvi put uređivali dječju sobu, pripremali smo se za malu bebu pa ne čudi što danas, tri godine kasnije, ne odgovara potrebama i…

Kad smo prvi put uređivali dječju sobu, pripremali smo se za malu bebu pa ne čudi što danas, tri godine kasnije, ne odgovara potrebama i da je preuređenje dječje sobe moralo doći na red. Ta nam je dječja soba među dražima u stanu pa smo puno toga ostavili kako je i bilo, a bacili se na preuređenje onih elemenata koji više nisu odgovarali potrebama: 1) organizacija odjeće i igračaka te 2) spavanje. U ovom ću vam tekstu zato natipkati što smo i kako mijenjali ne bi li 10ak kvadrata sređenih za bebu odgovaralo za trogodišnjakinju, ali i za dvoje djece, kada za to dođe vrijeme.

Za početak, pogledajmo kaos s kojim smo započeli.

Preuređenje dječje sobe – ORGANIZACIJA ODJEĆE

Komoda/prematalica u dosadašnjoj dječjoj sobi bila je jedna od onih statement komada koje smo obožavali, ali s vremenom se pokazala nepraktična (prostor za prematanje više nam nije trebao, a onaj ispod njega bio je preskučen i nije imao dio za vješanje odjeće) i morala je van jer u 10ak kvadrata sobe nije bilo mjesta za nju i sve ostalo što nam zbilja treba. S obzirom na to da smo zbog novog kreveta, pohranu odjeće i igračaka morali prebaciti na drugi zid, preuređenje dječje sobe započeli smo dizajniranjem visokog ormara i police kako bi maksimalno iskoristili taj vrlo uzak prostor.

Odluka je pala na IVAR sustav, čiji su elementi od pravog drva bora, tako da smo mogli računati na njegovu čvrstoću, ali i gotovo neograničene DIY mogućnosti poput prekrajanja, dodavanja dijelova, bojanja i sl. zbog kojeg znam da će se lako prilagoditi i bilo kojem drugom prostoru, budemo li ga u budućnosti selili u neku drugu sobu. Projekt sam započela IVAR planerom u kojem možete sami kombinirati elemente koje želite pri čemu vam sustav pomaže jer vam ne dozvoljava da dodate elemente koji ne odgovaraju i sl. U suštini, IVAR jer zapravo “stelaža” i nije zamišljen kao ormar, ali kupio me ratan vratima kakva sam viđala na ormarima debelo van budžeta pa sam smislila par DIY koraka kojima sam tu “stelažu s lijepim vratima” preuredila u moderan ormar.

  1. BOČNE STRANICE – kako je IVAR rađen od drva bora, njegovim šupljim bočnim stranicama dodala sam pune daske bora koje možete lako naći u svim većim centrima s alatom i građevinskim materijalom. Širina IVAR elementa koje sam koristila je 50 cm tako da su mi savršeno odgovarale daske iste širine – po dvije daske od 50×120 sa svake strane s tim da sam dvije daske malo skratila kako bi odgovarala visini IVAR elementa. IVAR elementi su dovoljno čvrsti sami po sebi i super su ideja za bilo koje preuređenje dječje sobe, ali ove dodatne daske su potrebne kako bi se element zatvorio i spriječio ulazak prašine.
  2. ZADNJA STRANICA – kao i kod bočnih stranica, sam IVAR element je dovoljno čvrst i stabilan bez ikakvih dodataka, no kao ormar je imao nedostatak jer je zadna strana šuplja pa bi kroz nju ulazila prašina. Ovom možete stati na kraj klasičnom zadnjom stranicom za ormare (lesonit) ili kao ja, čvrstim papirom za zamatanje kojeg ćete za ormar učvrstiti vrućim ljepilom. Ova varijanta je povoljnija i jednostavnija, a kako nije potrebno nikakvo statičko ojačanje ormara, sasvim dovolja.
  3. VJEŠANJE ODJEĆE- klasične “stelaže” poput IVARa nisu zamišljene kao ormar pa, među brojnim elementima koje nude, nema elementa za vješanje odjeće. S obzirom na to da mi je to vješanje odjeće bilo jedno od glavnih razloga za preuređenje dječje sobe, ormar nije mogao proći bez te opcije pa sam je izradila od karniše i to valjda najpovoljnije na svijetu – IRJA (u setu dobijete i nosače i šipku samo ne znam koja je nosivost pa provjerite prije nego je iskoristite za vješanje teže odjeće, odjeće za odrasle). Klasična opcija sa šipkom za vješanje može isto biti rješenje ako je imate u što pričvrstiti s bočne strane, ali ako nemate, karniša je super rješenje jer se može učvrstiti na gornju policu.
  4. RASVJETA – rasvjeta svakako nije bio must have element za preuređenje dječje sobe, ali imala sam doma ovu lampicu koja se doslovno samo zalijepi pa sam zaključila da će biti zgodan dodatak koji će se lijepo nazirati kroz ratan vrata. Lampica je iz IKEE, mislim da je nemaju više u ponud, ali je često viđam i dalje u “Kakvo je takvo je” pa bacite oko. Pogađate, lampica je sad na kraju must have jer služi kao diskretna noćna lampica za sobu.
uradi sam dječji ormar od ratana

Osim ovih DIY elemenata, sam IVAR sustav nudi nekoliko elemenata za organizaciju koje sam iskoristila kako bi ormar imao i ladice koje će se koristiti za donje rublje, posteljinu i sl. Ako vas zanima baš naša konkretna kombinacija, kod dizajna je: NPF7P8, no imajte na umu da isti ima jednu bočnu stranicu (onu između ormara i police) i metalni križ u pozadini viške no što bi za takvu IVAR kombinaciju trebalo zbog bočnih dasaka koje su dodane naknadno (tč. 1. gore), a koje su zatvorile originalne IVAR bočne stranice i spriječile postavljanje polica i ostali elementi s njene obje strane.

Kratki video tutorial sa svim ovim koracima možete vidjeti OVDJE.

Preuređenje dječje sobe – ORGANIZACIJA IGRAČAKA

Kako sam IVAR sustav uspjela iskoristiti za ormar, nije bilo dvojbe da ću ga iskoristiti i kao policu za organizaciju igračaka zbog koje je ovo preuređenje dječje sobe bilo sve hitnije. IVAR konstrukcija izrađena je tako da sami dodajte police gdje i koliko ih želite pa sam ja igračke organizirala kombinirajući police i raznorazne druge dodatke.

  1. PROZIRNE KUTIJE SAMLA (super ideja za igračke, knjige i ostalo što želite vidjeti na polici, ali da budu na jednom mjestu u kutiji)
  2. KUTIJE “LADICE” SOCKERBIT (kao i SAMLA, super za manje detalje, ali u ovom slučaju, one koje ne želite da se vide)
  3. “STACKABLE” KUTIJE SORTERA (super ideja za plišance, kockice i sl. za što trebate veće kutije s poklopcem, a koje se mogu slagati jedna na drugu)
  4. “RECIKLIRANE” AMBALAŽNE KUTIJE (obljepljene lijepim papirom za zamatanje, bojane ili same ako imaju lijepi dekor/natpis)

Osim polica, preuređenje dječje sobe osiguralo je još par zgodnih kutaka za pohranu igračaka pa sam tako iskoristila:

  1. prozorsku klupu za dekoracije i detalje koji stoje u, pazi sad, stalku za salvete
  2. prozirne police na zidu za knjige i dekoracije koje, kao i one u tč.1. planiram povremeno mijenjati i tako unositi nove detalje u sobu
  3. rubove kreveta za košare s lutkama i kockicama

Preuređenje dječje sobe – SPAVANJE

Iako postoji nekoliko prijelaznih rješenja za spavanje djece između krevetića za bebe i onog za odrasle, sva su ona na novom mjestu u sobi zuzimala puno prostora za igru na podu pa je ovo preuređenje dječje sobe tražilo rješenje koje će i ovdje iskoristiti visinu prostora. Ovdje se IKEA KURA krevet pokazao kao pun pogodak jer u jednoj od varijanti daje dva prostora na mjestu jednog, a ne odmaže i što je, baš kao IVAR, od punog drva bora koje se lako može bojati i DIY-ati kako bi zadovoljio sve potrebe i želje malih stanara.

Zbog sigurnosti je preporučeno spavanje u krevetu na kat za djecu stariju od šest godina pa je spavanje na katu KURA kreveta za Ritu odmah otpisano, ali kako zapravo taj dio nije viši od penjalica u parku na kojima se redovito penje, odlučili smo ga koristiti tijekom dana kao penjalicu, prostor za igru, bojanje ili čitanje knjiga, koje si lako dohvati i sama s police pored kreveta, a donji prostor iskoristiti za spavanje, dodajući mu podnicu i madrac. S obzirom na to da na gornjem dijelu, za sada, nema spavanja, na njegovu podnicu smo dodali samo nadmadrac i to se pokazalo sasvim dovoljno za igru. Osim funckionalnog bonusa korištenja gornjeg dijela, sačuvali smo i pogled na naš DIY čudesni zid tako da, kad se igra na katu, izgleda kao da sjedi u čudesnoj šumi.

S obzirom na to da u vrijeme pisanja ovog posta čekamo novog člana obitelji, KURA će biti odlično rješenje i za godine koje dolaze jer će nam, kad zatreba, osigurati krevet za oba djeteta.

Similar Posts