Uradi sam kuhinjski otok s otvorenim policama
Kad si zacrtaš da želiš kuhinjski otok, a na njegovom mjestu dobiješ zid i vrlo ograničen budžet, jedno je moguće rješenje – smisliti uradi sam…
Kad si zacrtaš da želiš kuhinjski otok, a na njegovom mjestu dobiješ zid i vrlo ograničen budžet, jedno je moguće rješenje – smisliti uradi sam kuhinjski otok. U nastavku ovog posta ću vam zato otkriti kako je izgledalo stanje prije ovog projekta, sam projekt, ali i nacrti našeg otoka ako se još tko odluči sam izraditi uradi sam kuhinjski otok s otvorenim policama i prostorom za sjedenje.
Krenuli smo s dosta nezavidnom situacijom, koja je uključivala zid s ormarom (tzv. kiosk) i vratima između kuhinje blagovaone tako da nije bilo mjesta niti smisla za otok s bilo koje strane zida. Odlučili smo srušiti zid i izbaciti ormar, ali smo zadržali dio zida uz rubove jer su u njima bile cijevi i ostale instalacije. Unatoč tome, na podu se otvorio lijep prostor između te dvije prostorije, savršen za uradi sam kuhinjski otok koji bi se jedne strane dao još mjesta za pohranu kuhinjskog posuđa i namirnica te služio kao dodatna radna ploča, a s druge imao mjesta za visoke stolce pa da posluži i kao šank za druženja ili mjesto za brzinski pojesti doručak ili popiti kavu.
Uradi sam kuhinjski otok – NACRT
Sad kad smo dobili tlocrt spojene kuhinje i blagovaone, mjerili smo koliko mjesta preostaje za što je mogući veći uradi sam kuhinjski otok s otvorenim policama i prostorom za sjedenje, a da se pri tom mogu:
- nesmetano otvarati kuhinjski elementi i, po mogućnosti, prolaziti između otoka i otvorenih elemenata s jedne strane i
- s druge strane nesmetano pomicati stolci za blagovaonskim stolom i sjedati za stol, a da se pri tome može sjediti i na visokim stolcima uradi sam kuhinjskog otoka
Naš tlocrt je imao dosta kvadrata (oko 12 kvadrata kuhinjskog i isto toliko blagovaonskog dijela) pa je uz našu povoljnu modularnu L kuhinju stao otok širok 2 metra i dubok oko 60 cm. Kako smo mi ovaj uradi sam kuhinjski otok s jedne strane zamislili uz zid/prozor, zapravo je kod nas riječ o poluotoku, ali isti nacrt imao bi i samostojeći otok jer se ni u našem slučaju ovaj radi sam kuhinjski otok ne oslanja na zid niti ga zid na bilo koji način pridržava. S obzirom na to da smo željeli da otok posluži i kao dodatna radna ploča, visina uradi sam kuhinjskog otoka je jednaka visini kuhinjskih elementa, a ne šanka – 90 cm.
Znajući da će nam sigurno faliti mjesta za pohranu, ma koliko velika kuhinja bila, jako sam željela da naš uradi sam kuhinjski otok ima otvorene police. Zato s jedne strane ima šest vrlo velikih polica, savršenih za posuđe koje se često koristi, ali i za staklenke s namirnicama koje mi izgledaju gotovo kao ukras s novim etiketama hranu. S druge strane smo preostali prostor ispod radne ploče ostavili bez polica jer s blagovaonske strane i nemam toliko stvari za držati na policama, ali imam uvijek puno ljudi koji će radije sjesti za otok nego za blagovaonski stol, kad god je bilo kakvo druženje u pitanju. Na ovaj način, dobili smo prostor za noge kad se sjedi za otokom, ali i prostor za spremiti visoke stolce kad se ne koriste kako ne bi smetali u prostoru između otoka i blagovaonskog stola.
Imajte na umu da je ovaj nacrt djelo potpunih amatera po pitanju stolarije i statički se bazira na nekim okvirnim znanjima i logici pa ga ne gledajte kao nacrt kupljenog namještaja. Nacrt dijelim s vama iz dobre namjere kako bih vam možda dala ideju, startnu poziciju ili okvirni plan za vaš uradi sam kuhinjski otok, ali finalni nacrt i montažu prepuštam vama.
Uradi sam kuhinjski otok – MATERIJALI
Ovdje je riječ o uradi sam projektu pa su jedina investicija materijali, a kako smo bili baš jako ograničeni budžetom, pokušali smo sve materijale nabaviti negdje kod sebe. U prvoj verziji kuhinjskog otoka zato tijelo otoka većim dijelom čine daske iz tatine radione, a radnu ploču kamene ploče stola iz gazdinog starog kafića. Naknadno smo otok bojali, a ploču zamijenili tako da se u ovoj verziji koju vidite danas zapravo koriste materijali koje možete i sami lako nabaviti:
- masivna drvena lijepljena ploča (bukva u našem slučaju) rezana na veće i manje komade, koju možete nabaviti u svim većim trgovinama s alatima i građom ili specijaliziranim trgovinama za drvene materijale
- radna ploča koju također možete naći u trgovinama s alatom i građom ili drvenim materijalima, ali i trgovini s namještajem kao mi – IKEA mramorna radna ploča
- duži vijci za drvo
- držači za police
- boja za drvo, po želji
Za uradi sam kuhinjski otok poput našeg, trebat će vam sljedeći komadi lijepljene drvene ploče:
- 2x 81.5*90
- 4x 60*90
- 4x 81.5*7
- 2x 30*7
- 6x 81.5*30
- 3x 30*8
- 2x 30*10
Uradi sam kuhinjski otok – MONTAŽA
Kako je od montaže našeg uradi sam kuhinjskog otoga prošlo već dosta vremena, na žalost ne sjećam se detaljnije koraka montaže, ali imam nekoliko osnovnih informacija koje vam mogu pomoći:
- mi smo cijeli uradi sam kuhinjski otok sastavili isključivo pomoću vijaka, ali bi svakako bilo korisno na pojedinim mjestima cijelu konsktrukciju ojačati “keksićima”
- sastavljanje ovakvog uradi sam kuhinjskog otoka od zapravo 3 dijela radilo se u fazama kako bi se elementi svakog dijela mogli zašerafiti s obje strane. Ukratko, bočne stranice desnog i lijevog dijela su se montirale odvojeno spajanjem s lijeve i desne strane s a) stranicom između polica i sjedećeg djela te b) letvama koje nose radnu ploču , a tek nakon toga su se međusobno povezale srednjim dijelom (otvorene police)
- samo najdonje otvorene police lijevog i desnog dijela te letve za radnu ploču su spojene s bočnim stranicama kako bi držale formu, ostale police su montirane na klasičnim držačima polica
- sve police srednjeg dijela spojene su s bočnim stranicama s obzirom na to da upravo one drže lijevi i desni dio spojen
Iako to uvijek kažem, varijanta kuhinjskog otoka koju imamo danas, s crnom bazom i mramornom radnom pločom, mi je najdrža i mislim da se baš jako lijepo uklopila kao spoj kuhinje i blagovaone. Ta kombinacija slaže se s visokim stolcima koje sam našla u gazdinom kafiću pa ih spasila od propadanja, a koji se pak super slažu s preuređenim Thonet i Cesca stolcima u blagovaoni. Ono što je ipak najvažnije, ovaj uradi kuhinjski otok, osim te estetske funkcije ima i ogromnu funkciju u našem svakodnevnom životu jer se u njemu događa gotovo sve osim spavanja – od pripremanja hrane, ispijanja kave, ručanja/večeranja, slaganja odjeće iz sušilice … Slastice se posebno rado pripremaju baš ovdje jer otok ima vrlo veliku radnu ploču koja je većim dijelom potpuno prazna. Zato, ako imate prostora za kuhinjski otok u svojoj kuhinji i blagovaoni, moja je preporuka da ga stavite jer će vam biti od velike koristi.
Ako pri tom nemate pretjerano veliki budžet, nadam se da će vam ovaj post koristiti!